Τελετή Υποδοχής Πρωτοετών TMHMATOΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ 2017

Τη Δευτέρα 9/10/2017 στην αίθουσα Α31 της ΣΘΕ, το Τμήμα Πληροφορικής διοργάνωσε την καθιερωμένη εκδήλωση υποδοχής των πρωτοετών φοιτητών του. Ο Κοσμήτορας της ΣΘΕ, κος Χ. Χιντήρογλου, ο Πρόεδρος του Τμήματος κος Ι. Βλαχάβας και το σύνολο σχεδόν των μελών ΔΕΠ, καλωσόρισαν και συνεχάρησαν, για την επιτυχία τους, τους νέους φοιτητές.

Πραγματοποιήθηκε τιμητική βράβευση του πρώτου επιτυχόντα στις εισαγωγικές εξετάσεις του 2017, Αχιλλέα Τούμπα, των 4 φοιτητών: Χριστίνας Όβεζικ, Εύας Περόντση, Ιωάννη Πιέρρο, Μαρίας Σιώπη, που διακρίθηκαν σε διεθνή διαγωνισμό της NASA, καθώς επίσης και του υποψηφίου διδάκτορα Παύλου Μανιώτη, που διακρίθηκε από τη IEEE  Photonics  Society Committee, μεταξύ των 10 καλλίτερων υποψηφίων διδακτόρων παγκοσμίως στον τομέα της φωτονικής τεχνολογίας.

Η εκδήλωση ολοκλήρωσε τον ενημερωτικό της χαρακτήρα με:

παρουσίαση του Τμήματος,

παρουσίαση του προγράμματος ανταλλαγής φοιτητών ERASMUS,

ενημέρωση από τη Γραμματεία, καθώς επίσης και

ενημέρωση από εκπροσώπους του Κέντρου Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, του Γραφείου Διασύνδεσης και του ACM AUTH Student Chapter.