11 Επιστήμονες του Τμήματος Πληροφορικής ΑΠΘ στο ανώτερο 2% της παγκόσμιας κατάταξης

Με ιδιαίτερη χαρά το τμήμα Πληροφορικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης ανακοινώνει μία ακόμη τιμητική διάκριση, καθώς σημαντικός αριθμός καθηγητών του συγκαταλέγονται στο υψηλότερο 2% της έρευνας σε παγκόσμιο επίπεδο με βάση βιβλιομετρική μελέτη που δημοσιεύεται με συνεργασία του εκδοτικού οίκου Elsevier και του κορυφαίου Πανεπιστημίου του Stanford των ΗΠΑ. Η διάκριση αυτή καταδεικνύει την υψηλού επιπέδου έρευνα που πραγματοποιείται στο Τμήμα Πληροφορικής.

Ο κατάλογος του Stanford, όπως συχνά ονομάζεται, ανακοινώνεται σε ετήσια βάση και είναι κοινά αποδεκτό ότι είναι από τις εγκυρότερες λίστες αξιολόγησης παγκοσμίως. Ο κατάλογος περιλαμβάνει κατατάξεις των επιστημόνων τόσο ως προς το τελευταίο έτος (single year 2022-2023), όσο και ως προς τη συνολική τους σταδιοδρομία μέχρι το έτος αναφοράς (career). Ο κατάλογος αξιολογεί με αντικειμενικά βιβλιομετρικά κριτήρια (αριθμός ετεροαναφορών, impact factor κ.α.) την απήχηση του επιστημονικού έργου σχεδόν 10.000.000 επιστημόνων ανά τον κόσμο, ταξινομώντας τους σε 22 επιστημονικά πεδία και 176 υποπεδία. Όλα τα βιβλιογραφικά δεδομένα αντλούνται από τη διεθνή βιβλιογραφική βάση Scopus (Elsevier), η οποία αποτελεί τη μεγαλύτερη βιβλιογραφική βάση δεδομένων, καθώς περιλαμβάνει περιλήψεις και παραπομπές για ακαδημαϊκά άρθρα από το σύνολο των έγκριτων διεθνών επιστημονικών περιοδικών.

Όσον αφορά στο Τμήμα Πληροφορικής του ΑΠΘ, για τη συνολική τους σταδιοδρομία (career) στο επιστημονικό τους πεδίο βρίσκονται στο ανώτερο 2% της παγκόσμιας κατάταξης 10 εν ενεργεία καθηγητές/τριες και 1 αφυπηρετήσασα καθηγήτρια (σε αλφαβητική σειρά):

1. Βακάλη
  2. Βασιλειάδης
  3. Βλαχάβας
  4. Καρατζά
  5. Κοτρόπουλος
  6. Παπαδημητρίου
  7. Πήτας
  8. Πλέρος
  9. Τέφας
  10. Τσουμάκας
  11. Ουζούνης