Διάλεξη του Καθ. Ιωσήφ Σηφάκη στο Τμ. Πληροφορικής ΑΠΘ

Διάλεξη του Καθ. Ιωσήφ Σηφάκη με θέμα:

«From Programs to Systems – Building a Smarter World»

Παρασκευή 4 Μαΐου 2012, στις 12:00,

Αμφιθέατρο ΙΙ, Κτίριο ΚΕΔΕΑ ΑΠΘ

Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο των 20 χρόνων του Τμ. Πληροφορικής Α.Π.Θ. & των 100 ετών από τη γέννηση του ATuring

Το Τμ. Πληροφορικής του Α.Π.Θ. έχει προσκαλέσει τον

Καθ. Ιωσήφ Σηφάκη
κάτοχο του βραβείου ACM Turing Award 2007 (αντίστοιχου του Nobel για την Πληροφορική) για μία διάλεξη με θέμα:

From Programs to Systems – Building a Smarter World
Από τον Προγραμματισμό στα Συστήματα – Αναπτύσσοντας έναν πιο έξυπνο κόσμο
Η ομιλία εντάσσεται στη σειρά διακεκριμένων ομιλητών «Λέων ο Μαθηματικός» (dls.csd.auth.gr). Θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 4 Μαϊου 2012, στο αμφιθέατρο ΙΙ του Κέντρου Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων του Α.Π.Θ. (ΚΕΔΕΑ), 3ης Σεπτεμβρίου – Πανεπιστημιούπολη, στις 12:00.

Περίληψη της ομιλίας στα Αγγλικά:
Modern computing systems break with traditional systems such as desktop computers and servers, in various ways: 1) they are instrumented in order to interact with physical environments; 2) they are interconnected to allow interaction between people and objects in entirely new modes; 3) they must be smart to ensure predictability of events and optimal use of resources. Currently, we lack theory methods and tools for building cost-effectively trustworthy systems.
In this talk, I will discuss the evolution of Computer Science driven by the exponential progress in technology and the explosion of applications, and in particular its shift of focus from programs to systems. I will show how modern computing systems challenge our capabilities for ensuring their trustworthiness. I will advocate for a coherent scientific foundation of system design and present a vision for its development in three work directions: 1) Linking the cyber and the physical worlds; 2) Correctness-by-construction; 3) Adaptivity.
The talk will conclude with general remarks about the nature of Computer Science as a scientific discipline in its own right, and advocate for a deeper interaction and cross-fertilization with other more mature disciplines.

Σύντομο βιογραφικό του Καθ. Ιωσήφ Σηφάκη (www-verimag.imag.fr/~sifakis/):
Ο Ιωσήφ Σηφάκης είναι Καθηγητής στο École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) της Ελβετίας και διευθυντής του Ερευνητικού Εργαστηρίου Verimag στη Grenoble της Γαλλίας, που ίδρυσε ο ίδιος. Σπούδασε Ηλεκτρολόγος Μηχανικός στο Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο και Επιστήμη των Υπολογιστών στο Πανεπιστήμιο της Grenoble. Είναι διεθνώς γνωστός για την πρωτοποριακή του δουλειά στο χώρο της σχεδίασης ενσωματωμένων συστημάτων (embedded systems) και της επαλήθευσης (verification). Συνέβαλε καθοριστικά στην ανάπτυξη της επιστημονικής περιοχής του Model Checking, που σήμερα είναι η πιο διαδεδομένη τεχνική επαλήθευσης συστημάτων στη βιομηχανία. Τα τρέχοντα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζουν στην περιοχή της συστηματικής σχεδίασης συστημάτων (rigorous system design) με τεχνικές δομικά ορθής (correct-by-construction) σχεδίασης. O Καθ. Σηφάκης έχει εκτεταμένη εμπειρία από το χώρο της βιομηχανίας ανάπτυξης συστημάτων, κυρίως μέσα από δραστηριότητα συμβουλευτικής και τη συμμετοχή του σε μεγάλο αριθμό βιομηχανικών projects.

Διακρίσεις και βραβεία: ACM Turing Award 2007, CNRS Silver Medal 2001, Μέλος της Γαλλικής Ακαδημίας  Επιστημών, της Γαλλικής Ακαδημίας Μηχανικών και της Academia Europea,  Grand  Officer of the French National Order ofMerit,  Commander of the Legion of Honour.

Σημείωση: Η εκδήλωση θα μεταδοθεί και σε live stream στη διεύθυνση: http://lpis.csd.auth.gr/sifakis-talk-stream.html