iGEM Thessaloniki 2018

H iGEM Thessaloniki είναι η ερευνητική διεπιστημονική φοιτητική ομάδα που θα εκπροσωπήσει, για δεύτερη συνεχή χρονιά, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης στον παγκόσμιο διαγωνισμό Συνθετικής Βιολογίας iGEM 2018. Τα μέλη της ομάδας προέρχονται από πολλά επιστημονικά πεδία, και πιο συγκεκριμένα από 5 διαφορετικά τμήματα (Ιατρικής, Φαρμακευτικής, Βιολογίας, Πληροφορικής, Χημικών Μηχανικών).

Ο διαγωνισμός iGEM (international Genetically Engineered Machine) διοργανώνεται ετησίως από το  Massachusetts Institute of Technology στη Βοστόνη και απευθύνεται σε φοιτητές με στόχο το σχεδιασμό και την τροποποίηση βιολογικών συστημάτων και διατάξεων για την επίλυση μειζόνων σύγχρονων προβλημάτων.  H τελική παρουσίαση του ερευνητικού project της κάθε ομάδας πραγματοποιείται εντός τεσσάρων ημερών στα τέλη του Οκτώβρη στους χώρους του MIT.

Αν έχεις πάθος με την επιστήμη σου και σου αρέσει η έρευνα τότε μπορείς να μάθεις περισσότερα ακολουθώντας την πορεία της ομάδας στο facebook.
Καθώς οι ανάγκες της ομάδας αναπτύσσονται συνεχώς, υπάρχει το ενδεχόμενο η ομάδα να χρειαστεί νέα μέλη.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο ενημερωτικό φυλλάδιο.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6982007239

Email: igemthess@gmail.com