LOCAL HACK DAY

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, το ACM AUTh Student Chapter με την συνδρομή του Tμήματος Πληροφορικής του ΑΠΘ, πραγματοποίησαν το Local Hack Day στη πόλη της Θεσσαλονίκης. Πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα hackathons που διοργανώνεται από την MLH και απευθύνεται σε φοιτητές/μαθητές και διεξάγεται ταυτόχρονα σε πανεπιστήμια σε ολόκληρο τον κόσμο. Σκοπός της δράσης είναι η γνωριμία με την παγκόσμια και τοπική φοιτητική κοινότητα που ενδιαφέρεται για θέματα πληροφορικής και τεχνολογίας.
          Το Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2016, φοιτητές από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο καθώς και από τα υπόλοιπα εκπαιδευτικά ιδρύματα τις Θεσσαλονίκης, συγκεντρώθηκαν στους χώρους του Tμήματος Πληροφορικής από τις 9 το πρωί και για 12 ώρες. Κατά τη διάρκεια της ημέρας έγιναν παρουσιάσεις σε σύγχρονα πρακτικά θέματα πληροφορικής, ενώ παράλληλα οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν και να σχηματίσουν ομάδες. Οι φοιτητές που παρευρέθηκαν ασχολήθηκαν με θέματα που τους ενδιαφέρουν και ανέπτυξαν εφαρμογές σχετικές με τις τεχνολογίες που παρουσιάστηκαν.
Η δράση ολοκληρώθηκε με επιτυχία στις 8.30 το βράδυ με τις ομάδες να έχουν υλοποιήσει σε μεγάλο βαθμό τις ιδέες τους.