Εκδήλωση Erasmus+ “STEMbyART: Teaching Science, Technology, Engineering, Math by ART”

Την Τετάρτη 25 Απριλίου στις 2.00 μμ το Τμήμα Πληροφορικής υποδέχτηκε 20 παιδιά ηλικιών 10-12 και 12-14 ετών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο “STEMbyART: Teaching Science, Technology, Engineering, Math by ART”. Το πρόγραμμα στο οποίο συμμετέχει το 1ο Δημ. Σχολείο Διαβατών φιλοξένησε παιδάκια από την Τσεχία, την Καταλωνία, την Τουρκία και το σχολείο των Διαβατών.

Στο εργαστήριο Γ του Τμ. Πληροφορικής οργανώθηκε από τον μεταδιδάκτορα του Τμ. Πληροφορικής Φώτιο Γκιουλέκα σε συνεργασία με τον Επ. Καθηγητή Παναγιώτη Κατσαρό εργαστηριακό μάθημα προγραμματισμού Arduino μέσα από το περιβάλλον οπτικού προγραμματισμού Scratch. Οι μαθητές ασκήθηκαν στον έλεγχο ενόςλαμπτήρα LED μέσω ενός αισθητήρα φωτεινότητας και ενός αισθητήρα θερμοκρασίας.
Η δράση εντάσσεται στην πολιτική του Τμ. Πληροφορικής με στόχο τη διάχυση της ερευνητικής του τεχνογνωσίας στην κοινωνία.  Δείτε εδώ την παρουσίαση του Δρ. Φώτη Γκιουλέκα.