Εκδηλώσεις Τμήματος Πληροφορικής, Booking και Google

Με μεγάλη επιτυχία διοργανώθηκαν δύο εκδηλώσεις από το Τμήμα Πληροφορικής το διήμερο 18 και 19 Οκτωβρίου 2016.

Η πρώτη εκδήλωση, στην οποία συνδιοργανωτής με το Τμήμα Πληροφορικής ήταν η μεγαλύτερη παγκοσμίως εταιρία διαδικτυακών  κρατήσεων δωματίων σε καταλύματα Booking.com με έδρα το Άμστερνταμ, διεξήχθη στους χώρους του Τμήματος Πληροφορικής και την παρακολούθησαν περίπου εκατό προπτυχιακοί φοιτητές καθώς και σημαντικός αριθμός μεταπτυχιακών φοιτητών και υποψηφίων διδακτόρων του Τμήματος Πληροφορικής. Οι εισηγήσεις που παρουσιάστηκαν στην εκδήλωση αφορούσαν στην χρήση των εργαλείων της πληροφορικής στην λειτουργία των υπηρεσιών της Booking.com,  στην μεθοδολογία σχεδίασης των ιστοσελίδων που χρησιμοποιούν οι πελάτες της και στον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας του τμήματος τεχνολογίας της εταιρείας. Οι εισηγήσεις καθώς και η συζήτηση που ακολούθησε, έγιναν εξ’ολοκλήρου στην αγγλική γλώσσα, από εξειδικευμένα στελέχη τα οποία ταξίδεψαν για τον σκοπό αυτό από την Ολλανδία, ενώ παρουσιάστηκαν και οι δυνατότητες εργασίας των αποφοίτων του τμήματος στην εταιρεία. Μετά το πέρας της εκδήλωσης, στελέχη του τμήματος προσωπικού της Booking.com πήραν συνεντεύξεις από φοιτητές του Τμήματος που εκδήλωσαν το ενδιαφέρον τους να εργαστούν εκεί μετά το πέρας των σπουδών τους.

Η δεύτερη εκδήλωση έγινε στις 19  Οκτωβρίου, στην αίθουσα τελετών του παλαιού κτηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής και είχε τίτλο: “Grow Greek Tourism Online από την Google” και συνδιοργανώθηκε με την Google. Οι εισηγητές ήταν στελέχη και συνεργάτες της εταιρίας. Στην εκδήλωση αυτή, η οποία είχε την μορφή σεμιναρίου και απευθυνόταν σε ένα ευρύ κοινό, η συμμετοχή ξεπέρασε τα τριακόσια άτομα, και το κοινό αποτελούνταν από φοιτητές αλλά και εργαζόμενους από διαφορετικά τμήματα του ΑΠΘ. Παρουσιάστηκαν οι δυνατότητες που παρέχουν τα σύγχρονα εργαλεία της πληροφορικής στην ανάπτυξη δραστηριοτήτων που σχετίζονται με τον τουρισμό, στον τρόπο ανάπτυξης και βελτίωσης των σχετικών τεχνολογιών όπως η ανάπτυξη ιστοσελίδων, η χρήση διαδικτυακών εφαρμογών κλπ. Όσοι παρακολούθησαν το σεμινάριο, έλαβαν και σχετική βεβαίωση από τους διοργανωτές.