Απονομή υποτροφιών από το Ίδρυμα Fulbright

1. Ο αναπληρωτής καθηγητής Νίκος Κονοφάος έλαβε υποτροφία του Ιδρύματος Fulbright για να μεταβεί ως επισκέπτης ερευνητής (research fellow) στο Πανεπιστήμιο του Maryland, στο College Park των ΗΠΑ. Η έρευνά του αφορά νέας γενιάς νανοηλεκτρονικές διατάξεις.

2. Ο φοιτητής του Τμήματος Πληροφορικής κος Μιλτιάδης Νεδέλκος τιμήθηκε με υποτροφία του Ιδρύματος Fulbright για να συμμετάσχει στο 2013 Summer Institute on Social Entrepreneurship, την οποία και κέρδισε ύστερα από σκληρό ανταγωνισμό μεταξύ εξαιρετικών υποψηφίων από όλη την χώρα. Η υποτροφία αφορά 5 εβδομάδες στην Ινδιάνα, όπου ο κος Νεδέλκος θα παρακολουθήσει ένα είδος διεθνούς θερινού σχολείου. Είναι ο πρώτος έλληνας φοιτητής που λαμβάνει την συγκεκριμένη υποτροφία και μάλιστα είναι σημαντικό ότι είναι ακόμη δευτεροετής φοιτητής.