Διάκριση στο διεθνή φοιτητικό διαγωνισμό DATA MINING CUP 2011

Ο διεθνής φοιτητικός διαγωνισμός DATA MINING CUP διοργανώνεται τα τελευτάια 12 χρόνια από την γερμανική εταιρεία Prudsys και είναι ένας από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς Data Mining. Σκοπός του διαγωνισμού είναι η ανάδειξη των καλύτερων ανερχόμενων επιστημόνων στο χώρο του Data Mining. Το αντικείμενο του DATA MINING CUP 2011 ήταν η ανάπτυξη ενός μοντέλου πρόβλεψης της επόμενης συναλλαγής κατά τη διάρκεια της επίσκεψης ενός χρήστη σε κατάστημα ηλεκτρονικού εμπορίου. Ο διαγωνισμός διήρκεσε έξι εβδομάδες και προσέλκυσε μεγάλη διεθνή συμμετοχή καθώς συμμετείχαν 104 ομάδες από 83 πανεπιστήμια και 20 χώρες υποβάλλοντας συνολικά 50 ομαδικές λύσεις.

Έπειτα από αξιολόγηση, επιλέχθηκαν οι 10 καλύτερες ομάδες και έλαβαν υποτροφία εξόδων ύψους 1000 ευρώ για να παρουσιάσουν τις λύσεις τους στο συνέδριο που διοργανώθηκε στη Λειψία της Γερμανίας. Τα τελικά αποτελέσματα του διαγωνισμού που ανακοινώθηκαν κατά τη διάρκεια του συνεδρίου ανέδειξαν την ομάδα του Τμήματος Πληροφορικής του ΑΠΘ στην 7η θέση και σε μικρή απόσταση από την κορυφή. Η διακριθείσα λύση αναπτύχθηκε και υποβλήθηκε από τον υποψήφιο Διδάκτορα του Τμήματος Πληροφορικής του ΑΠΘ, Ελευθέριο Σπυρομήτρο-Ξιούφη.