Διάκριση στο 5ο Φοιτητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας για το Ηλεκτρονικό Επιχειρείν

Δύο φοιτητές του Τμήματος Πληροφορικής ΑΠΘ συμμετείχαν σε ομάδες που βραβεύτηκαν στον 5ο Φοιτητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας για το Ηλεκτρονικό Επιχειρείν (ennovation 2012).

Συγκεκριμένα:

• Ο Δημήτρης Ντέμπος, μεταπτυχιακός φοιτητής (πλέον απόφοιτος) του Διατμηματικού ΠΜΣ “Πληροφορική και Διοίκηση” των Τμημάτων Πληροφορικής και Οικονομικών Επιστημών ΑΠΘ, συμμετείχε στην ομάδα της επιχειρηματικής ιδέας Social Green, η οποία κατέλαβε την 1η θέση στον διαγωνισμό.
  • Ο Αλέξης Μπρέζας, προπτυχιακός φοιτητής του Τμήματος Πληροφορικής ΑΠΘ, συμμετείχε στην ομάδα της επιχειρηματικής ιδέας The Ninth Car, η οποία κατέλαβε την 5η θέση στον διαγωνισμό. Στο φετινό διαγωνισμό ennovation συμμετείχαν 300 φοιτητές, σε 110 ομάδες από 32 ΑΕΙ/ΤΕΙ. Στον τελικό έφθασαν 15 ομάδες και στις 29 Νοεμβρίου δόθηκαν τα βραβεία στις ομάδες που διακρίθηκαν.

Περισσότερες λεπτομέρειες για τον διαγωνισμό καθώς και για τις επιχειρηματικές ιδέες των ομάδων που διακρίθηκαν.