Διάκριση ομάδας iGEM Thessaloniki στον παγκόσμιο διαγωνισμό Συνθετικής Βιολογίας Igem 2018.

H ομάδα iGEM Thessaloniki απέσπασε αργυρό μετάλλιο στον πρόσφατο παγκόσμιο διαγωνισμό Συνθετικής Βιολογίας iGEM 2018 που έλαβε χώρα στη Βοστώνη, εκπροσωπώντας το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

Η iGEM Thessaloniki, διεπιστημονική ερευνητική ομάδα συνθετικής βιολογίας, εκπροσώπησε το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.) στον παγκόσμιο φοιτητικό διαγωνισμό Συνθετικής Βιολογίας iGEM 2018, που έγινε στη Βοστώνη το διάστημα 24-28 Οκτωβρίου 2018, κατακτώντας αργυρό μετάλλιο. Οι 7 προπτυχιακοί φοιτητές από τα τμήματα Φαρμακευτικής, Βιολογίας, Πληροφορικής και Χημικών Μηχανικών του Α.Π.Θ., σχεδίασαν και παρουσίασαν μια σειρά καινοτόμων βιολογικών συστημάτων, χρησιμοποιώντας πειραματικές μεθόδους και προσεγγίσεις συνθετικής βιολογίας, με τις οποίες επιτυγχάνεται ελεγχόμενη γονιδιακή έκφραση πρωτεϊνών.

Tην ομάδα iGEM Thessaloniki 2018 στελέχωσαν με αλφαβητική σειρά οι παρακάτω προπτυχιακοί φοιτητές:

Ιωάννης Αλεξόπουλος – Τμήμα Βιολογίας Α.Π.Θ.

Αλέξανδρος Γιαννόπουλος Δημητρίου – Τμήμα Φαρμακευτικής Α.Π.Θ.

Υβόνη Γιαννούλα – Τμήμα Φαρμακευτικής Α.Π.Θ.

Παναγιώτης Καρατάκης – Τμήμα Πληροφορικής Α.Π.Θ.

Παντελής Κυριακίδης – Τμήμα Πληροφορικής Α.Π.Θ.

Γρηγόριος Κυρπιζίδης – Τμήμα Βιολογίας Α.Π.Θ.

Υβόννη Ξεσφύγγη – Τμήμα Χημικών Μηχανικών Α.Π.Θ.

Oι επιστημονικώς υπεύθυνοι καθηγητές ήταν:

Ιωάννης Βιζιριανάκης – Αναπληρωτής Καθηγητής Μοριακής Φαρμακολογίας και

Φαρμακογονιδιωματικής, Τμήμα Φαρμακευτικής Α.Π.Θ.

Γεώργιος Μόσιαλος – Καθηγητής, Τομέας Γενετικής, Ανάπτυξης και Μοριακής Βιολογίας,

Τμήμα Βιολογίας Α.Π.Θ.

Όλες οι πληροφορίες σχετικά με την ομάδα iGEM Thessaloniki 2018 βρίσκονται στην επίσημη ιστοσελίδα: http://2018.igem.org/Team:Thessaloniki

Επικοινωνία στο e-mail: igemthess@gmail.com και μέσω των social media της ομάδας.