Εγγραφές των εισαγομένων στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με την ειδική κατηγορία Αλλοδαπών-Αλλογενών αποφοίτων Λυκείων ή αντίστοιχων Σχολείων Κρατών-Μελών της Ε.Ε. μη ελληνικής καταγωγής

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε ότι οι εγγραφές των επιτυχόντων στις Σχολές, τα Τμήματα και τις Εισαγωγικές Κατευθύνσεις της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης με την ειδική κατηγορία Αλλοδαπών – Αλλογενών και αποφοίτων λυκείων ή αντίστοιχων σχολείων κρατών – μελών της Ε.Ε. μη ελληνικής καταγωγής θα γίνουν από 23 Σεπτεμβρίου μέχρι και 30 Σεπτεμβρίου 2016.

Για την εγγραφή τους, οι επιτυχόντες/ούσες με την παραπάνω κατηγορία, εισαγόμενοι/ες στις Σχολές και στα Τμήματα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης,  για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017, καλούνται, στις παραπάνω ημερομηνίες, όπως:

1. επισκεφτούν την ιστοσελίδα register.auth.gr για καταχώρηση στοιχείων
  2. καταθέσουν στη Γραμματεία του Τμήματος επιτυχίας τους 2 φωτογραφίες μαζί με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά (βλέπε άρθρο 3 της Υ.Α. Φ.151/47149/15, ΦΕΚ 820/28.3.2016/τ. Β΄).

Για οποιαδήποτε τεχνική δυσκολία ως προς την είσοδο στην εφαρμογή και τη συμπλήρωση των στοιχείων, μπορούν να επικοινωνούν με την εξυπηρέτηση χρηστών του Κέντρου Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης ΑΠΘ στο τηλ: 2310 999000 ή στο email: support@auth.gr

Αν δεν διαθέτουν υπολογιστή, μπορούν να απευθύνονται στην κοντινότερη νησίδα υπολογιστών ή στο σημείο εξυπηρέτησης χρηστών του ΚΗΔ στον προθάλαμο του Αναγνωστηρίου της  Κεντρικής Βιβλιοθήκης

Η κατάθεση των δικαιολογητικών μπορεί να γίνει από τους ίδιους ή από νομίμως εξουσιοδοτημένο πρόσωπο.  Από τη Γραμματεία, επίσης, θα παραλάβουν και αφού επιθυμούν θα συμπληρώσουν και θα καταθέσουν το ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΦΟΙΤΗΤΗ.

Στις περιπτώσεις που απαιτείται βεβαίωση/πιστοποιητικό γνώσης της ελληνικής γλώσσας και ο επιτυχών/ούσα δεν την/το έχει αποκτήσει ακόμη, η ολοκλήρωση της εγγραφής μπορεί να γίνει τον αμέσως επόμενο χρόνο από την εισαγωγή, με την κατάθεση της βεβαίωσης/πιστοποιητικού στη Γραμματεία του οικείου Τμήματος, στις ημερομηνίες που θα ορίσει το Υπουργείο.

Οι επιτυχόντες/ούσες της παραπάνω κατηγορίας, που εισήχθησαν στις Σχολές και στα Τμήματα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκηςγια το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016 και δεν είχαν αποκτήσει ακόμη την απαιτούμενη βεβαίωση/πιστοποιητικό γνώσης της ελληνικής γλώσσας, καλούνται όπως προσέλθουν στη Γραμματεία της Σχολής ή του Τμήματος επιτυχίας / προεγγραφής τους, προκειμένου να πραγματοποιήσουν / ολοκληρώσουν την εγγραφή τους στις ίδιες ημερομηνίες, 23 έως 30 Σεπτεμβρίου 2016. Σε αντίθετη περίπτωση χάνουν το δικαίωμα εγγραφής τους.