Ανακοίνωση για τους πρωτοετείς φοιτητές από την Κεντρική Βιβλιοθήκη ΑΠΘ

Με αφορμή την έναρξη της νέας ακαδημαϊκής χρονιάς, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η υπηρεσία Εκπαίδευσης Χρηστών της Βιβλιοθήκης ΑΠΘ προσφέρει ενημερωτικά σεμινάρια για τους πρωτοετείς φοιτητές του ιδρύματος. Τα θέματα που καλύπτονται αφορούν:

• Γνωριμία με τη βιβλιοθήκη
  • Πληροφορίες για την πρόσβαση στο δίκτυο του ΑΠΘ
  • Τεχνικές αναζήτησης
  • Χρήση βιβλιογραφικών βάσεων, αναζήτηση βιβλίων και άρθρων
  • Ενημέρωση για τη λογοκλοπή, πνευματικά δικαιώματα και ορθή χρήση της πληροφορίας (σύνταξη βιβλιογραφίας)

Το περιεχόμενο των σεμιναρίων μπορεί να αλλάξει και να προσαρμοστεί σε συγκεκριμένες απαιτήσεις μαθημάτων, είτε προσθέτοντας (για παράδειγμα, παρουσίαση της δομής μιας εργασίας), είτε εξειδικεύοντας κάποια θέματα (για παράδειγμα εκμάθηση σύνταξης βιβλιογραφίας).

Επίσης, συνεχίζονται τα σεμινάρια για τους υπόλοιπους προπτυχιακούς φοιτητές καθώς και τα πιο εξειδικευμένα σεμινάρια για τους μεταπτυχιακούς.

Η εκπαίδευση πραγματοποιείται στην κεντρική νησίδα υπολογιστών του ΚΗΔ (ισόγειο Κεντρικής Βιβ/κης) αλλά και σε άλλες διαθέσιμες νησίδες Σχολών ή Τμημάτων, κατόπιν συνεννόησης.

Για περισσότερες διευκρινίσεις, πληροφορίες, ερωτήσεις παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υπηρεσία Εκπαίδευσης Χρηστών.

Σοφία Αλεξανδρίδου- Έφη Εμμανουηλίδου

Υπηρεσία Εκπαίδευσης Χρηστών